Reportaža s posveta
»SRIP MATPRO ste v prvi vrsti ljudje, ki poosebljamo znanje, izkušnje in tradicijo ter svoje ideje za uporabo materialov in tehnologij pretvarjate v končne izdelke,« je uvodoma dejala generalna direktorica GZS Sonja Šmuc. Na lanskem posvetu je bilo med sprejetimi sklepi izpostavljeno, da so kadri ključnega pomena ter da bodo v SRIP-ih pristopili k dolgoročnemu napovedovanju potreb po kadrih in kompetencah, kar bo učinkovito podpiralo pravočasno prilagajanje kadrov na razvojne spremembe. To je bilo tudi narejeno, je povedal Marko Drobnič, predsednik Sveta MATPRO in predsednik uprave TALUM Kidričevo. Izpostavil je tudi nujnosti sistemske podpore. Gospodarski minister Počivalšek je delovanje SRIP-ov - zlasti z vidika kompetenc, znanja, kadrov - izpostavil kot eno od prioritet ministrstva in jih je večkrat tudi javno zagovarjal, je poudaril državni sekretar na MGRT Aleš Cantarutti. Več je treba vlagati v ljudi, znanje, inovativnost, je dodal, kar je eden ključnih izzivov tudi za MGRT. Brez vrhunskih idej, brez vrhunskih strokovnjakov pri nas napredka ne bo, je bil jasen. Izrazil je prepričanje, da karierno platformo res potrebujemo. Po mnenju predstavnika ministrstva za izobraževanje, znanost in šport dr. Tomaža Boha pametna specializacija in razvojna pot, izoblikovana v zadnjih letih, ne sme biti odvisna zgolj od ozke peščice ljudi na vrhu ministrstev. Sistem za napovedovanje, kateri kadri so oziroma bodo v prihodnje potrebni, mora nastati v dialogu med ključnimi akterji.
dr. Peter Wostner, vodja sektorja za koordinacijo pametne specializacijem SVRK
Dr. Peter Wostner, vodja sektorja za koordinacijo pametne specializacije (SVRK) je poudaril, da v Sloveniji imamo strategijo, ki je v svetu opredeljena kot prava, imamo prioritete (do ravni fokusnih področij in tehnologij) ter imamo kar dobro oblikovane ukrepe. Delamo prave stvari, vendar se premikamo prepočasi. Po njegovem prepričanju alternative industriji 4.0 ni. Prikazal je analizo učinka na delovna mesta. Medtem ko se v naslednjih 5 letih ne bo veliko spremenilo, se bo nato zelo hitro »začelo lomiti«. Čez 30 let bo 42 % delovnih mest v Sloveniji izpostavljenih učinkom avtomatizacije. Produktivnost in investicije v znanje je tisto, kar bo ključno determiniralo delovanje v naslednjih 30-ih, 40-ih letih. Na področju človeških virov je izpostavil karierno platformo za zaposlene, usposabljanje zaposlenih ter nujnost bolj odzivnega izobraževalnega sistema. Med prihodnjimi izzivi je navedel revizijo S4 v letu 2019 ter pogled proti 2030, naslovitev potrebnih strukturnih reform, relevantnih za inovativnost, kar doslej ni bilo storjeno - vsaj ne preko S4 pristopa, ter investicije v usposobljenost SRIP-ov.
Andreja Sever, direktorica Službe za razvoj kadrov in izobraževanje, GZS
Andreja Sever, direktorica Službe za razvoj kadrov in izobraževanje GZS, je spregovorila o mozaiku podpornega okolja GZS za razvoj kadrov SRIP MATPRO. Posebej je izpostavila Dan odprtih vrat slovenskega gospodarstva za mladino v OŠ in starše, ki bo letos 22. novembra ter opozorila na pomen poklicnega izobraževanja in vajeništva. Dotaknila se je tudi karierne platforme, usmerjene v dolgoročno napovedovanje potreb po kadrih in kompetencah ter pravočasen razvoj kompetenc za razvojne izzive. Ko bo razvita, je mišljena kot podpora delodajalcem pri razvoju kadrov, pa tudi podpora mladini in odraslim pri vodenju kariere. Hkrati pa bo orodje države za oblikovanje politik na področju izobraževanja in zaposlovanja.
mag. Ines Gergorić , GZS
Ines Gergorić, GZS: Skozi razvoj avtomobilske industrije - od katrce, ki je imela ravna stekla … do električnega avtomobila, ki ima oblikovana stekla, varnostno kletko … je mogoče opazovati, kako so se razvijali materiali. Kaj bo v prihodnje, ne vemo. Lahko pa predpostavljamo, da bo šel razvoj z enako dinamiko naprej … ne glede na to, kakšne tehnologije, materiale bomo imeli, vedno delo opravijo ljudje. Dobre od odličnih kadrov ločijo »soft skills« … Karierna platforma – napovedovanje potreb po kompetencah - se začne pri podjetjih, ki opredelijo potrebe na trgu dela. Nujen je doprinos institucij znanja, univerz in razvojnih institucij … Želimo vpeljati dopolnitve izobraževalnega sistema, glede na to, kar meni stroka, razvoj, podjetja.
Vlasta Stojak, TALUM: Gospodarstvo in izobraževalne institucije sta neločljivo povezani. Povezava teče v obeh smereh. Imamo vrzeli v izobraževalnih programih. Nekateri programi iz matrike so izginili, … Sedanji zaposleni moramo danes začeti s prenosom kompetenc, pridobivanjem novih znanj, ne moremo čakati, da se krog skozi izobraževalni sistem obrne skozi mlade. Pogrešamo bazična znanja na primarni ravni. Gospodarstvo in šolski sistem moramo videti isti cilj, da privabimo dijake.
Marko Drobnič. predsednik SRIP-a MATPRO
Predstavniki SRIP-ov, gospodarstva in institucij znanja Vladi RS: Sprejmite pet sklepov za Slovenijo prihodnosti (19. oktober 2017)
Trackback from Domain: matpro.gzs.si Arhiv: Predstavniki SRIP-ov, gospodarstva in institucij znanja Vladi RS: Sprejmite pet sklepov za Slovenijo prihodnosti https://matpro.gzs.si/vsebina/Aktualno/Arhiv/ArticleID/61878/predstavniki-srip-ov-gospodarstva-in-institucij-znanja-vladi-rs-sprejmite-pet-sklepov-za-slovenijo-prihodnosti