Gospodarska zbornica Slovenije, Združenje Manager in AmCham Slovenija, ki sestavljajo Gospodarski krog, se zavedajo pomena sodelovanja in dialoga s politiko, zato so 30. 3. 2022 na dogodku gostile predstavnike devetih političnih strank z največjo podporo v javnomnenjskih raziskavah. Skupaj so naslovili vprašanja s področij vitke in prijazne, zelene in pametne ter napredne, sposobne in ambiciozne Slovenije.
Pogovora so se udeležili (stranke naštete po abecedi): Gibanje svoboda – Dimitrij Zadel, Levica - Luka Mesec, LMŠ - Igor Peček, Naša dežela - Aleksandra Pivec, Nsi - Matej Tonin, PoS – Simon Zajc, SAB – Angelika Mlinar, SD - Sandi Češko in SDS – Andrej Šircelj.
Predsednik GZS Tibor Šimonka je pohvalil premike v smeri razbremenitve plač in drugih dohodkov, a opozoril na nujnost uvedbe razvojne kapice. »Davčna politika je razvojna, ko spodbuja podjetja k rasti poslovanja in zaposlovanja.« Nujno je predvidljivo poslovno okolje in jasna časovnica umestitve novih objektov v prostor. Zavzel se je za potrditev ključnih razvojnih projektov, ki gospodarstvu nudijo konkurenčno ceno električne energije in višjo stopnjo samooskrbe, pa tudi za zmanjšanje birokratskih ovir. Prizadevati si moramo za avtonomijo pri proizvodnji električne energije, stabilnost distribucijskega omrežja in ustrezno diverzifikacijo virov. Zavzel se je za prilagoditev infrastrukture v smeri čim hitrejšega zelenega prehoda. Ob tem je nujno sredstva iz NOO in nove kohezijske politike v večji meri dodeliti gospodarstvu. Dotaknil se je strateškega dokumenta GZS Horizonti prihodnosti, ki vključuje ukrepe, ki jih gospodarstvo potrebuje in zahteva za bolj konkurenčno poslovno okolje. »Brez ustreznega poslovnega okolja ne bo ne blaginje in ne sociale v tej državi,« je še dodal.
»Med prioritetami Združenja Manager so trajnostni principi vodenja podjetij in države, bolj učinkovito korporativno upravljanje in razvojna davčna politika. To pomeni sprejetje razvojne kapice, dvig dohodninskih razredov in spremembe zakona o delovnih razmerjih. S takšnimi ukrepi bomo lahko tudi zadržali domače strokovne kadre, ki ustvarjajo večjo dodano vrednosti, in pridobili tuje,« je poudaril Andrej Božič, predsednik Združenja Manager, in dodal, da bo Združenje Manager branik kompetentnih in strokovno usposobljenih managerjev, ki zasedajo odgovorna mesta v gospodarstvu in še posebej v podjetjih, v katerih ima država svoj vpliv. Izpostavil je tudi, da mora Slovenija 'prodajati' več znanja, saj bo le tako lahko bolj konkurenčna: »Hkrati pa po volitvah od politike pričakujemo več dialoga in rešitve, ki bodo dobre za državo in za večjo blaginjo vseh.« Združenje Manager je ukrepe, ki so potrebni za to, že predstavilo v Akcijskem načrtu za višjo rast produktivnost, zdaj pa so jih nagradili z Akcijskim načrtom za večjo blaginjo, ki ga bodo predstavili v maju.
Blaž Brodnjak je izpostavil pomen sodelovanja in skupnih odločitev:« Ko imamo Slovenci jasen cilj in delujemo v isti smeri, smo nepremagljivi.« Izpostavil je odličen geostrateški položaj Slovenije in nujnost, da ga v prihodnje bolj izkoristimo ter pomen naše konkurenčnosti. Za napredek Slovenije so tako ključne spremembe tudi na področju zdravstva, socialnih transferjev, pokojninske reforme, izobraževalnega sistema in uvedbe razvojne kapice. Ključno za kakovostne slovenske in tuje investicije je tudi predvidljivo in stabilno poslovno okolje, ki zagotavlja pravno varnost in transparentnost ter odpravlja nepotrebne administrative ovire. Nepremišljeno poseganje v stabilnost poslovnega okolja povzroča izjemno škodljive posledice za vlaganja v slovensko gospodarstvo in mednarodni ugled države. Brodnjak je poudaril pomen kvalificirane in predane vlade s trdnim mandatom v okviru velike koalicije ter nujnost večje ambicioznosti vseh deležnikov in nesprejemljivost kakršnegakoli vnaprejšnjega izključevanja.
V nadaljevanju predstavljamo devet področij, ki jih je Gospodarski krog izpostavil kot najpomembnejše:
Predstavniki političnih strank so se na lestvici od 1 (pomeni se ne strinjam) do 10 (se povsem strinjam) opredelili, v kolikšni meri se strinjajo s pričakovanji gospodarstva.
Vir: sporočilo za javnost GZS, 30. 3. 2022